Jak vybrat přípravek pro péči o oční okolí?

Eliminujte vrásky, kruhy pod očima i otoky.

tiande krém na oči proti vráskám

Pokožka v okolí očí je jednou z nejtenčích a zároveň nejnamáhanějších částí na těle, a proto je i velice náchylná ke vzniku vrásek, tmavých kruhů i otoků. A přitom výrazně ovlivňuje celkový vzhled. Pořiďte si kvalitní přípravky a zaměřte se na problém, který vás trápí.

Na co se zaměřit

Požadavky 

Nejprve si ujasněte, jaké potíže chcete u svého očního okolí řešit, a podle toho vyberte odpovídající péči. Na trhu najdete přípravky, které bojují proti vráskám, rozjasňují oční okolí, redukují otoky a kruhy pod očima nebo podporují růst řas. Většina přípravků se nanáší pod oko na spodní víčko, ale některé lze aplikovat i na to horní. Část přípravků je multifunkčních a kromě očního okolí jsou vhodné i k péči o okolí rtů, kde se také často objevují vrásky.

Typ pleti 

Při výběru péče o oční okolí berte v potaz také svůj typ pleti.

  • Suchá pleť trpí nedostatkem kožního mazu, který pokožku chrání a udržuje ji hydratovanou. Na suché pokožce jsou viditelnější vrásky, a proto jsou k péči o ni vhodné vyživující a hydratační přípravky.

  • Normální pleť je ideálem, nemá žádné extrémně mastné ani suché zóny, ale i ona postupně ztrácí pružnost a potřebuje podpořit pomocí hydratačních přípravků.

  • Mastná pleť produkuje nadbytek mazu, jsou na ní viditelné rozšířené póry a má olejový film na povrchu, který na sebe nabaluje nečistoty a odumřelé částečky kůže. Mastná pokožka je proto náchylná ke vzniku ucpaných pórů neboli akné. K péči o ni jsou ideální lehké nekomedogenní přípravky. 

  • Smíšená pleť kombinuje mastnou pokožku na čele, nose, bradě a normální pokožku, která je na spáncích a tvářích. Přípravky určené pro smíšenou pleť jsou na půli cesty mezi péčí o mastnou a suchou pokožku.

  • Citlivá pleť se snadno podráždí a zarudne a potřebuje jemnou, dermatologicky testovanou kosmetiku, jež se skládá z minima složek a neobsahuje parfemaci, barviva, alkohol ani jiné podobně dráždivé složky.

  • Jako zralá se pleť označuje po 50. roce, kdy se zpomalí produkce mazu v pokožce, tvorba kolagenu a obnova rohové vrstvy pokožky. Zralá pleť si žádá hydrataci, výživu a pravidelnou exfoliaci neboli odstraňování svrchních kožních buněk.

  • Přípravky pro všechny typy pleti mají neutrální složení a vyhovují takřka každému typu pleti, ale nutně tak musí být kompromisním řešením v každém ohledu. Lepší volbou jsou tedy specializované přípravky, které se soustředí na konkrétní potíže a potřeby.

  • Přípravky určené pro eliminaci prvních vrásek jsou vhodné už od 25. roku, kdy se začínají na nejnamáhanějších místech objevovat první linky.

Určení a použití

Přípravky na oční okolí se dělí také podle určení: pro muže, pro ženy a na unisex přípravky. Rozdíl mezi nimi je v parfemaci, složení a v designu balení. 

Můžete si vybrat také mezi koncentrovanějšími přípravky určenými k použití v noci a mezi péči na oční okolí vhodné na den. Denní kosmetiku můžete používat i na noc, ale opačně to raději nezkoušejte, některé přípravky obsahují látky, po nichž není vhodné pokožku vystavovat slunci, jako například retinol. 

Přípravky na oční okolí se specializují i na péči o pokožku v zimě (jsou mastnější a hutnější) a v létě (obsahují SPF ochranu proti UV záření).

Typ balení 

Typ balení do velké míry určuje pohodlí při užívání a přesnost dávkování. Přípravky v kelímku nenabírejte prsty. Bakterie, které na nich máte, kontaminují celé balení a zkrátí životnost účinných látek. K nanášení přípravků z kelímku si pořiďte kosmetickou špachtli, před každým použitím ji důkladně umyjte a osušte. Tuba má úzký aplikátor, díky němuž přípravek nanesete přesně tam, kam potřebujete. Lahvička s kapátkem se často používá u sér. Kapátko umožňuje přesnou aplikaci přípravku. Při používání se kapátkem nedotýkejte pokožky, abyste nekontaminovali zbytek balení. Lahvička s pumpičkou zajišťuje přesné a hygienické dávkování.

Objem 

Přípravek, který budete používat denně, si pořiďte ve větším balení. Vyjde vás to cenově výhodněji. Pokud si ho chcete jen vyzkoušet nebo ho budete střídat s jinými produkty, pořiďte si malé balení, abyste ho stihli spotřebovat. 

Datum expirace

Neotevřenou kosmetiku spotřebujte do data expirace. To najdete na obale. Když přípravek otevřete, soustřeďte se na číslo v ikonce kelímku. Pokud je v něm uvedeno „12 M“, znamená to, že přípravek musíte spotřebovat do 12 měsíců od otevření. 

Cena 

Rozdíly v cenách přípravků určených k péči o oční okolí jsou obrovské. Za 20mililitrové balení přípravku můžete zaplatit 40, ale i 12 000 Kč. Je to dáno kvalitou, typem, množstvím účinných látek a náročností technologických postupů potřebných k výrobě. Výslednou cenu ovlivňuje také značka a její náklady na výzkum. Spíše než podle ceny se řiďte recenzemi uživatelů, kteří už mají s přípravkem zkušenosti, a také podle složení.

vichy gel na oči

Typy

  • Krém je poměrně mastný, má hutnou konzistenci a obsahuje kombinaci účinných látek a vody. Při použití se musí dobře rozmazávat. 

  • Gely jsou mezi přípravky na oči velice populární. Jsou lehké a dobře se vpíjejí a není třeba vyvíjet velký tlak ani tření k jejich rozmazání.

  • Sérum je tekutý a vysoce koncentrovaný přípravek a stačí ho jen pár kapek. Proto séra seženete jen v opravdu malých baleních. Obecně platí, že séra nenahrazují oční krémy nebo gely, ale spíše je doplňují.

  • Balzám má o něco lehčí konzistenci než krém a slouží hlavně k hydrataci suché pokožky.

  • Mléko má ve svém složení více vody než krém, obsahuje méně aktivních látek, ale na druhou stranu se snáze vpíjí do pokožky.

  • Fluid neobsahuje vodu a má podobné složení i strukturu jako kožní maz. Skládá se čistě z účinných rostlinných extraktů. Díky tomu je mnohem účinnější než krém, jenž obsahuje hodně nosných složek a vody. Fluid nezanechává na pokožce mastný film a dobře se vpíjí.

  • Maska slouží k intenzivní regeneraci očního okolí. A pro dosažení maximálních účinků se musí nechat působit několik minut až hodin. Může být ve formě krému i gelových polštářků, které přiložíte na pleť a po použití vyhodíte.

clinique krém na oči pro muže

Účinné látky

Kaviár obsahuje mnoho vitamínů, aminokyselin a proteinů. Aminokyseliny podporují obnovu kožních buněk a hydrataci pokožky. Obsažené vitamíny působí proti volným radikálům.

Kyselina hyaluronová podporuje pleť v zadržování vody. Na hydratované pleti jsou vrásky mnohem méně viditelné.

Zlato se pyšní silnými antioxidačními účinky, odvádí toxiny, celkově čistí pokožku a zároveň stimuluje buněčnou aktivitu. Zlato v kosmetice rozjasňuje, ochlazuje a podporuje regeneraci pokožky.

Koenzym Q10 patří mezi enzymy, které se přirozeně vyskytují v lidském těle. V kosmetice vypíná pokožku a vrásky, podporuje regeneraci pokožky a zpomaluje její stárnutí.

Vitamín C neboli kyselina l-askorbová zjemňuje strukturu pleti, likviduje volné radikály způsobující oxidační stres, který zrychluje stárnutí pokožky. Vitamín C navíc zesvětluje pigmentové skvrny.

Kofein má také silně antioxidační účinky a podporuje tvorbu kolagenu. Kofein není dráždivý, a proto většinou nezpůsobuje alergické reakce.

Retinol je vysoce koncentrovaná forma vitamínu A, jež podporuje tělo k tvorbě nového kolagenu. Jeho nevýhodou je vznik nežádoucích reakcí v kombinaci se slunečními paprsky. A proto je vhodné přípravky s retinolem používat na noc.

Kolagen je tělu přirozená bílkovina, která je základním stavebním kamenem pojivových tkání a udržuje tvar pokožky. Kolagen v kosmetice váže vodu a zlepšuje hydrataci, podporuje obnovu buněk a pevnost a elasticitu pokožky. Zároveň na pokožce vytváří ochranný film.

Peptidy jsou bílkoviny, které se přirozeně nachází i v pokožce. Podporují regenerační procesy v pokožce a zároveň ji posilují, a proto jsou vhodné i pro citlivou pokožku.

Co dělat při alergii?

Pokud máte citlivou pokožku, která už v minulosti negativně reagovala na kosmetické přípravky, buďte při hledání péče o oční okolí vybíraví, neboť tato oblast je jednou z nejcitlivějších na těle. A zaměřte se jen na přípravky, jež jsou přímo určeny k péči o citlivou pokožku a obsahují minimum složek. V jejich složení nenajdete žádné parfemace, barviva ani jiné zbytečné látky. 

Obecně platí, že byste měli každý nový kosmetický přípravek nejprve otestovat na vnitřní straně zápěstí. Pokud se do druhého dne neobjeví zarudnutí, svědění ani jiná nepříjemná kožní reakce, vyzkoušejte přípravek na malé ploše v očním okolí a opět počkejte. Jestliže i tato zkouška dopadne dobře, můžete přípravek bez obav používat.

Pokud by se alergická reakce přece objevila, omyjte oční okolí vlažnou vodou a zbavte ho zbytků přípravku. Nepoužívejte odličovací kosmetiku, mohli byste reakci ještě zhoršit. O podrážděnou pokožku následně pečujte jako o ekzematické ložisko. V lékárně si můžete pořídit přípravek, který zabrání svědění.

helena rubinstein maska na oči

Jak pečovat o oční okolí

Kdy začít?

S péčí o oční okolí je vhodné začít už od 25. roku života, aby se předešlo vzniku hlubších vrásek, které lze už jen obtížně napravit.

Jak přípravky nanášet?

Přípravek nanášejte zásadně na odlíčenou a dokonale vyčištěnou pokožku. Základem správného nanášení očních přípravků je jemnost. Na oční okolí netlačte, nedrhněte ho. Přípravek naneste nejlépe na 2 až 3 místa pod spodní víčko (zabráníte tak zbytečnému tření) a jemně ho vklepávejte do pokožky pomocí prsteníčku, který je nejslabší ze všech prstů a na němž je pokožka nejjemnější. Postupujte od vnějšího koutku k vnitřnímu.

Dbejte na vhodnost přípravku

Na trhu se objevují denní a noční oční přípravky. Pokud tedy chcete být opravdu důkladní, můžete si pořídit specializovaný přípravek na den a noc. V opačném případě si vystačíte s denním nebo univerzálním přípravkem. Při výběru berte v úvahu také svůj věk. 

Dodržujte zdravý životní styl 

Vzhled do jisté míry ovlivňuje také fyzická aktivita (zlepšuje prokrvení pokožky a zásobení živinami), dostatečný příjem tekutin, nejlépe čisté vody, a spánku ideálně 8–9 hodin denně.

Další užitečné články

Nejlepší oční krémy Nejlepší krémy proti vráskám